Календар

Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони



„Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони” е проект, изпълняван в партньорство от шест български, четири швейцарски организации и Министерството на земеделието и храните в девет зони от мрежата Натура 2000 в Западна и Централна Стара планина. Проектът ще покаже как местното развитие и опазването на природата могат да съжителстват безконфликтно и да допринасят за повишаване на доходите и качеството на живот в селските райони на България. Четири от шестте български организации, ангажирани с изпълнението на проекта, са активни членове на Коалицията „За да остане природа“ – БФБ, БДЗП, АПБ и WWF. Актуална информация за проекта: http://forthenature.org/documents/1394


Покана за дискусия на тема: Нагласите към природата в България и Швейцария

Покана за дискусия на тема: Нагласите към природата в България и ШвейцарияКакво е отношението към опазването на природата и развитието на бизнеса в България (според социологическо проучване на ЕСТАТ ООД) и в Швейцария (според мнението на швейцарските партньори в проект За Балкана и хората) и каква е ролята на гражданското общество ще обсъдим заедно на прес кафе в Културен център G8 (ул.Гладстон 8) на 3 май 2017 г. (сряда) от 10.30 часа.

Прочети пълния текст

1217 посещения

В Деня на Земята WWF представя филм за хармонията между бизнеса и опазването на природата

В Деня на Земята WWF представя филм за хармонията между бизнеса и опазването на природатаНа 22 април се отбелязва един от най-големите празници на природата – Денят на Земята. Началото му е поставено преди почти 50 години в САЩ и Канада с цел да създаде световно движение за опазване на Земята чрез устойчиво развитие. В синхрон с празника на планетата е и посланието на новия филм на WWF и Асоциация на парковете в България - „Скритите услуги на природата“: Как може човек да печели от природата във вида, в който тя е в момента, без да я променя и уврежда?

Прочети пълния текст

1464 посещения

Асоциация на парковете в България организира последно 5-дневно обучение по проект “За Балкана и хората”

Асоциация на парковете в България организира последно 5-дневно обучение по проект “За Балкана и хората”Асоциацията на парковете в България организира петото национално обучение за повишаване капацитета на служителите на структурите и организациите, отговорни за опазването на природата,. Обучението ще се проведе в периода 24-28 Април 2017 г. в х-л “Балкан”, с. Чифлик, общ. Троян.

Прочети пълния текст

1623 посещения 1 коментара

Велосипедната инфраструктура с влияние върху градската екология - курс 'Опазване на биоразнообразието'

Велосипедната инфраструктура с влияние върху градската екология - курс 'Опазване на биоразнообразието'Решенията за развитие на града отхапват все повече територии от крайградския ландшафт, а малкото природни оазиси се оказват все по-фрагментирани. Независимо дали украсяваме инфраструктурни мерки с прилагателните "еко", "зелен" или опъваме велоалея отгоре - ефекта върху средата за обитаване от хора и животни може да е много разнообразен. Тази седмица ще се запознаем с няколко проекта за бъдещи велоалеи в София, ще се опитаме заедно да оценим реалностите и ще помислим дали и как може наистина да са зеленоефективни.

Прочети пълния текст

1505 посещения

„Осогово - непознатата планина между две столици“ - курс 'Опазване на биоразнообразието'

„Осогово - непознатата планина между две столици“ - курс 'Опазване на биоразнообразието'Отстояща само на час и половина път с кола от София и Скопие, споделената между България и Македония планина Осогово крие интересен, но все още неоползотворен потенциал за устойчиво развитие. Като част от Европейския Зелен пояс, територията й е от изключителна важност за опазването на биорзанообразието на Стария континент и се явява миграционен коридор за редица (редки) видове.

Прочети пълния текст

1609 посещения

Храни от Балкана на Пролетния фермерски пазар в София

Храни от Балкана на Пролетния фермерски пазар в СофияКраве, овче, биволско и козе сирене и кисело мляко, прясно краве мляко, кашкавал, пъдпъдъчи яйца, мед и други фермерски и занаятчийски храни от Балкана ще бъдат представени на Пролетния фермерски пазар на 19 март в центъра на София.
Производителите на храните – фермери от паркове и защитени зони в Западна и Централна Стара планина, са подкрепени от българо-швейцарския проект „За Балкана и хората“, който работи за създаването на нов модел за бизнес в зоните от НАТУРА 2000 в България: икономическо развитие чрез опазването на природата.

Прочети пълния текст

1477 посещения

„Европейските местообитания под заплаха' - курс 'Опазване на биоразнообразието'

„Европейските местообитания под заплаха' - курс 'Опазване на биоразнообразието'Тази година за първи път се публикува Червен списък (Червена книга) на всички местообитания (хабитати) в Европа. Над 300 експерти допринесоха със своите знания и опит, за да се направи оценка на заплахите за 490 морски, сладководни и сухоземни местообитания в 35 страни на Европа – от Полярния кръг до Средиземорието, и в заобикалящите континента крайбрежни води на Северния Атлантик, Балтийско, Средиземно и Черно море. Европейският Червен списък на местообитанията се подпоимага от Европейската комисия и се осъществи в сътрудничество между IUCN, Alterra-Wageningen и Naturebureau - UK.

Прочети пълния текст

1659 посещения

„Дневникът на едно предизвикателство: пещерна експедиция Лаос' - курс 'Опазване на биоразнообразието'

„Дневникът на едно предизвикателство: пещерна експедиция Лаос' - курс 'Опазване на биоразнообразието'Тази седмица ще се отправим към Лаос – една експедиция на български спелеолози и един български зоолог, започнала в зимни януарски условия и продължила в тропични лаоски. Какво са търсили из лаоските джунгли? Какви екзотични видове прилепи са имали възможността да изследват? За пещерите, джунглите, казармената дисциплина, науката и „жертвите“, на които изследователите са способни в името на знанието, за това ще си говорим с Хелиана Дундарова - асистент и докторант в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и активен член на Българско пещерно дружество.

Прочети пълния текст

1465 посещения

85 % от българите вярват, че природата е най-важна за националната им идентичност

85 % от българите вярват, че природата е най-важна за националната им идентичностОтношението и ангажираността към опазването на природата се превръщат във важен елемент от националната идентичност на българите. Темата за опазването на природата става част от ежедневието на хората и вече оказва влияние върху възприятията им по отношение на ключови проблеми на обществото и бизнеса.

Прочети пълния текст

4346 посещения

През Макао до Тайланд и назад: един разказ за биоразнообразие, чай, храмове и природни стихии

През Макао до Тайланд и назад: един разказ за биоразнообразие, чай, храмове и природни стихииТази седмица на гости ще ни е един прекрасен млад изследовател, художник-анималист и приключенец - Яна Николова. Тя ще ни разкаже за далечния Изток и особеностите на тамошния живот и биоразнообразие.

Прочети пълния текст


Проектът има 3 основни цели:

* Популяризиране и прилагане на „екосистемните услуги“ или каква е реалната „цена” на запазената природа;
* Създаване на по-добра среда за развитие на фермерите и местните бизнеси, така че екологичните им продукти и услуги да получат по-висока цена чрез подобрено качество и маркетинг, а приходите им да нараснат с поне 15 %;
* Подкрепа на гражданското общество, за да се осигури ефективно, дългосрочно и устойчиво ползване на природните ресурси.

Представянето на проекта на специална секция на страницата на Коалиция „За да остане природа“ цели да вдъхне вяра на всички хора, активно ангажирани в кампаниите за защита на природата през последните години, че опазването на природата може да носи икономически ползи и да представи на практика една от алтернативите за развитие на местните общности, която не е за сметка на природата, а благодарение на запазената природа. Коалицията е определена като полезен и важен партньор при изграждането на политики, свързани с намиране на пресечната точка между опазването на биоразбообразието и развитието на селските райони. Подкрепата и обратната връзка от всички доброролци и съмишленици на Коалицията ще бъде добре дошла и активно търсена от партньорите по проекта.

Техническа помощ, съвети и трансфер на добри практики ще осигуряват четири швейцарски организации - Фондация SAVE, Про Натура/Приятели на Земята, REDD - Мрежа за обмен и устойчиво развитие и Швейцарска лига за защита на птиците/BirdLife Switzerland.

Проектът е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Продължителността му е 4 години.

За повече информация за проекта:
Радостина Ценова,
Българска фондация Биоразнообрзие
ПР на проекта
Тел. 0896798908; ел. поща: radostina.tzenova@biodiversity.bg

Петиции

    Дарения

    Можете да направите дарение за кампанията

    Знаете ли, че..

    Подобно на птиците, някои прилепи извършват миграции, обикновено не по-дълги от 100 – 300 км, но са известни и случаи с дължина над 1000 км.
             
    Install Flash player!