За втора поредна година екип на БДЗП проведе проучване на есенната миграция на реещи се и нереещи се птици на територията на ПП ”Персина”. Проучването се проведе в периода от 01.09. до 15.10.2009 г. от две стационарни точки – на остров Персин, в югоизточния край на блато Песчина и на територията на Защитена местност „Кайкуша”
От обработените данни се установи, че през тази година от реещите се мигриращи птици на територията на остров Персин са наблюдавани 20 вида грабливи птици и 4 вида водолюбиви птици. За сравнение през 2008 г. бяха установени 18 вида грабливи птици и 3 вида водолюбиви птици. Новите наблюдавани видове са скалният орел, големият креслив орел, червеноногата ветрушка и розовият пеликан.
Отново най-многочислените видове при грабливите птици са тръстиковият блатар, осоядът и обикновеният мишелов. От редките за България видове са установени орелът рибар, големият креслив орел и червеноногата ветрушка. Значителна част от грабливите птици бяха наблюдавани транзитно преминаващи през района, но имаше и такива които използваха района за почивка, търсене на храна и формиране на малки ята, набиращи височина.
Благодарение на съживените блата на остров Персин, броят на мигриращите орли рибари се увеличи и дори някои от орлите се задържаха в района по няколко седмици.
Реещите се водолюбиви птици бяха представени от белият и черният щъркел и къдроглавият и розовият пеликан. Всекидневно в блато Песчина се хранеха къдроглави и розови пеликани. От нереещите се мигриращи птици са установени – 25 вида. Най-многочислени са градската и селската лястовица, обикновеният пчелояд и обикновената чинка.
Често „точкарите” се радваха и на посещенията на две семейства морски орли, оглеждащи блатата за обедното си меню.
Резултатите от наблюдателната точка при ЗМ „Кайкуша” се оказаха близки до тези от блатата - 19 вида грабливи птици и 4 вида водолюбиви птици.
Тръстиковият блатар, обикновеният мишелов и осоядът са сред най-честите мигранти. Мигрираща червена каня беше един от атрактивните и интересни видове, преминали над точката.
Блато Кайкуша е заобиколено от обработваеми площи, намиращи се в ОВМ Свищовско – Беленската низина. Те от своя страна привличат мигриращите видове грабливи птици като място за почивка и хранене. Няколко седмици тук се задържаха тръстикови, ливадни и полски блатари, малки кресливи орли, обикновени и белоопашати мишелови, орли змияри, соколи орко и др.
При реещите се водолюбиви птици и нереещите се нямаше изненади и резултатите са сходни с тези от точката на Персинските блата.